p-c
29 اسفند 1401 - 09:57

میزبانی خراسان جنوبی ها از مسافران با یک هزار و ۶ اثر ملی و جهانی

بیرجند- معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی بگفت:یک هزار و یک اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست اثار ملی و ۵ اثر جهانی آماده میزبانی از مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید بهفرنژاد صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در خراسان جنوبی هزار و یک اثر تاریخی و گردشگری ثبت شده ملی وجود دارد که از این تعداد پنج اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان کرد: باغ اکبریه، روستای خراشاد، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و ژئوپارک طبس در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است و قلاع و آسبادهای استان نیز در مسیر ثبت جهانی است.

بهفرنژاد ادامه داد: در خراسان جنوبی تعداد ۳۲۵ آسباد وجود دارد در حالی که تعداد آسبادهای استان خراسان رضوی به ۷۰ مورد و سیستان و بلوچستان به ۱۵ مورد می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه خانه‌های تاریخی شهرستان‌های مختلف خراسان جنوبی از دیگر آثار تاریخی زیبا و جذاب خراسان جنوبی است، یادآور شد: خانه مستوفی و عمارت کیان زاده در بشرویه، خانه سلطانی در قاین، خانه سالاری در نهبندان، خانه افراشته در منطقه تون فردوس و خانه پردلی و فروتنی در بیرجند از جمله خانه‌های زیبای تاریخی است که ایام نوروز امکان بازدید دارد.

معاون میراث فرهنگی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی یادآور شد: قدمت بیشتر این خانه‌های تاریخی مربوط به اواخر دوران زندیه و قاجار است و البته در برخی از مناطق چون خور خانه‌هایی وجود دارد که قدمت آن به دوران صفویه برمی‌گردد.

بهفرنژاد یادآور شد: زیبایی این خانه‌های قدیمی در معماری غنی آن است که هنر، زیبایی و شکوه را در خود دارد و اطمینان داریم گردشگران از دیدن این خانه‌های تاریخی رضایت خواهند داشت.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1101411